Wystawianie faktury VAT to ogólnie przywilej zarezerwowany jedynie dla przedsiębiorców i osób prowadzących własne firmy. Czasami jednak jeśli jesteśmy freelancerami — osobami prywatnymi wykonanie pewnej pracy jest atrakcyjne, ale wymaga od nas wystawienia faktury. W tej sytuacji nie musimy jednak rezygnować z pracy i zarobienia pieniędzy a możemy wystawić fakturę poprzez Useme — portal dla freelancerów. Czym zatem jest takie wystawiane i faktur, jak działa i czy jest to legalny sposób? W tym tekście odpowiadamy na wszystkie te pytania oraz podpowiadamy jak można wystawić w praktyce fakturę przez Useme nie mając firmy.
Czym jest usługa wystawienia faktury z Useme?
Wystawienie faktury VAT poprzez Useme to usługa oferowana osobom prywatnym przez owy portal dla freelancerów. Jest to jedyny taki portal oferujący usługi wystawienia faktury VAT. Portal ten w odpowiedzi na potrzebny freelancerów stworzył specjalną zakładkę, która umożliwia im — osobom bez firm wystawienie faktury za usługi swoim partnerom biznesowym. Portal ten zajmuje się głównie ogłoszeniami pracy dla freelancerów z różnych branż, więc doskonale zna specyfikę ich pracy. Wystawienie faktury przez ten portal jest w pełni legalnym działaniem. Cały proces opiera się na tym, iż wykonane prace np. zdjęcia lub teksty sprzedajemy najpierw portalowi, a portal odsprzedaje je naszemu zamawiającemu np. firmie, która je u nas zamówiła. My otrzymujemy od Useme umowę o dzieło a firma zamawiająca fakturę, gdyż odkupiła nasze dzieło już od firmy Useme. Taki sprytny zabieg pozwala na wystawianie faktur wszystkim partnerom biznesowym zarówno jeśli są firmami jak osobami prywatnymi.
Usługa taka jest dostępna dla wszystkich osób niezależnie od tego, na jaką sumę opiewa faktura oraz jakiej kategorii dotyczy. Od każdej umowy/faktury obowiązuje podatek odprowadzany na nasze konto do urzędu skarbowego
Jak przebiega wystawienia faktury w praktyce?
Wystawianie faktury VAT przez Useme odbywa się w trzech krokach. Na początku musimy stworzyć swoje konto na tym portalu, co nie jest problematyczne i nie wymaga wykonywania innych czynności aniżeli założenie konta e-mail. Gdy spadamy już aktywne konto na portalu, wystarczy przejść do zakładki WYSTAW FAKTURĘ oraz rozpocząć cały proces. W pierwszym kroku podajemy dane zleceniodawcy takie jak adres e-mail, na który ma zostać wysłana faktura, wybieramy język faktury oraz odpowiadamy czy zlecenie zostało już zrealizowane czy jest dopiero w trakcie realizacji. Od tej opcji zależeć będzie czy zleceniodawca otrzyma fakturę od razu czy będzie musiał zaakceptować dzieło w ciągu 7 dni. W tym kroku określamy też czy zleceniodawcą jest osoba fizyczna czy firma oraz dodajemy jej dane takie jak nazwę, adres czy NIP.
W drugim kroku wypełniamy formularz związany ze samym zleceniem. Podajemy w nim kategorie pracy, jaka została wykonana. Może to być np. fotografia lub usługi marketingowe. Od tej opcji zależy wysokość podatku, więc należy ją uzupełnić bardzo dokładnie. Podajemy też tytuł i opis wykonanej pracy, a także wybieramy sposób przeniesienia praw autorskich. Ostatnimi ustawieniami w tej sekcji jest waluta faktury oraz czas na jej opłacenie i wysokość. Dzięki kalkulatorom na bieżąco widzimy, jaka jest wysokość faktury brutto do zapłaty przez zleceniodawcę, jaka jest kwota netto i jaką kwotę otrzymany na nasze konto bankowe po odjęciu prowizji i zaliczki na podatek dochodowy.
W trzecim kroku wgrywamy jedynie dzieło oraz podpisujemy je. Mogą być to zdjęcia lub teksty czy dokumenty potwierdzające wykonanie usługi. Działanie takie ma za zadanie przeciwdziałać wystawianiu pustych faktur i jest dowodem dla urzędu skarbowego na legalność faktury oraz dowodem dla Useme na wystawieniu poprawnej faktury w razie kontroli. Po wypełnieniu faktury jest ona weryfikowana przez administratora, a następnie wysyłana do firmy, która zmywała u nas dzieło. Czas weryfikacji to przeważnie kilka godzin, a FV dostarczana jest na adres e-mail jeszcze tego samego dnia. Sama faktura jest fakturą pro forma. Zawiera wszystkie dane i numer konta do wysłania płatności. Firma, która ją otrzyma, dokonuje płatności na podany na fakturze numer rachunku. Otrzymuje wtedy oryginalną fakturę, a my otrzymujemy przelew na nasze konto bankowe. Faktury mogą mieć różne terminy płatności np. 7 lub 30 dni.
Dlaczego warto korzystać z tej opcji?
Wystawianie faktur VAT przez Useme jest niezwykle korzystne z kilku powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że dzięki tej opcji w ogóle możemy podejmować pracę i współpracować z wieloma firmami. Jako freelancerzy czy osoby prywatne często nie mając możliwość wystawiania faktury VAT, możemy nie być brani pod uwagę właśnie z tego powodu. Jest to duża strata. Wykorzystując rozwiązanie Useme możemy zatem oferować współpracę wszystkim firmom i osobom na rynku — nawet tym wymagającym faktury VAT. Dzięki temu będziemy mogli budować swoje portfolio oraz zarabiać więcej pieniędzy czy korzystać z najbardziej atrakcyjnych ofert.
Samo wystawienie faktury VAT przez Useme jest bardzo proste i intuicyjne. Wprawionym użytkownikom portalu cała czynność zajmuje jedynie kilka minut. Cały proces nadzorowany jest przez administratorów. Mamy też dostęp do pomocy a w razie problemów możemy porozmawiać z żywymi osobami — doradcami. Bardzo korzystna jest również niewielka prowizja. W zamian za nią możemy zarabiać dużo większe sumy, aniżeli współpracując jedynie z osobami i firmami niewymagającymi faktury. Działanie takie jest również w pełni legalne i nie powoduje negatywnych skutków.
Możliwość wystawienia faktur VAT dla wykonawców, którzy nie prowadzą własnej firmy, pozwala też być bardziej konkurencyjnym na rynku. Działa na nim wielu freelancerów a część z nich nie wystawia faktur czy rachunków. Jest to spory plus i pozwala osiągnąć przewagę nad innymi freelancerami, którzy nie oferują faktur. Dużym plusem jest również wiarygodność Useme. Jest to dobrze znany i jeden z najpopularniejszych portali z ogłoszeniami dla freelancerów. Nie musimy zatem obawiać się o nasze dane czy środki finansowe, gdyż portal ten obraca miesięcznie bardzo dużymi sumami i jest pozytywnie oceniany przez freelancerów.
- Tagi: faktura vat, freelancer, rozliczenie, useme