SEOmag - serwis informacyjny o pozycjonowaniu

Aktualne info dot. pozycjonowania

Jak wybrać nazwę strony internetowej (domeny)

Autor: Brak komentarzy Udostępnij:
jak wybrać nazwę domeny

Jeśli startujesz z nowym projektem w internecie, czy po prostu zakładasz firmową stronę internetową, albo zwyczajnie rozpoczynasz pisanie bloga to na pewno zastanawiasz się jaką nazwę domeny wybrać…

PROSTOTA TWOIM SPRZYMIERZEŃCEM!

Nazwa strony internetowej / sklepu internetowego / jakiegokolwiek serwisu czy portalu powinna być przede wszystkim łatwa w zapamiętaniu i prosta w wymowie. Sama nazwa domeny, a w zasadzie to czy będzie ona długa czy krótka, lub czy będzie zawierała myślniki nie będzie miało znaczenia w pozycjonowaniu Twojej strony. Równiez końcówka (rozszerzenie domeny) będzie miało na SEO marginalny wpływ. Oczywiście warto wybierać domenę przypisaną do kraju, w którym firma / strona będzie funkcjonować: Polska – .pl, Niemcy: .de, USA: .com i tak dalej… jednak pamiętajmy, że nie jest to czynnik decydujący. Odpowiednie działania mogą sprawić, że „polska” domena z końcówką .com wyprzedzi (na zapytania w języku polskim) inne strony, które posiadają domenę z końcówką „.pl”.

To jaką nazwę domeny wybierzesz ma marginalny wpływ na jej późniejsze pozycjonowanie.

Wybierajmy zatem domeny łatwe do zapamiętania (proste, niezbyt długie) dopasowane do tematyki strony. Kiedy w domenie masz obcojęzyczne wyrazy, myślniki, czy cyfry, to może to być uciążliwe podczas dyktowania klientom przez telefon nazwy strony www, czy też adresu firmowego maila.

Jeśli często będziesz podawał nazwę strony przez telefon (czy też adres e-mail w domenie firmowej) to szybko docenisz prostą nazwę swojej strony.

Pamiętej, że będziesz w róznych miejscach promował nazwę swojej strony. Jeżeli umieścisz nazwę witryny internetowej na samochodzie firmowym, to łatwa w zapamiętaniu nazwa będzie w takim przypadku dużym atutem (inni kierowcy widzący nazwę strony nie będą mogli jej zapisać, ale być może ją zapamiętają).

FRAZA KLUCZOWA W NAZWIE DOMENY?

Czy warto umieszczać frazę kluczową w nazwie strony www? Jeśli ma to być jedyna strona firmowa to naszym zdaniem: zdecydowanie nie. Jest to niekorzystne z kilku powodów:

  1. nie umieścisz wszystkich słów kluczowych w jednej nazwie domeny
  2. nie ma to praktycznie żadnego wpływu na pozycjonowanie strony na frazę zawartą w nazwie
  3. takie domeny zazwyczaj nie mają prostej nazwy i są trudne w zapamiętaniu
  4. większość domen jest już zajęta i trzeba kombinować żeby zarejestrować jakąś w miarę krótka nazwę

Przykład:

Pan Mirek prowadzi zakład wulkanizacyjny w Świętochłowicach. Firma Pana Mirka nazywa się FHU Oponekso. Pan Mirek ma do wyboru rejestrowanie domeny ze słowami kluczowymi, na które będzie chciał pozycjonować swoją stronę np:

  • oponyswietochlowice.pl,
  • opony-swietochlowice.pl,
  • wulkanizacjaswietochlowice.pl

jednak czy takie domeny będą łatwe w zapamiętaniu? Co w przypadku domeny bez polskich znaków diaktrycznych? Dyktowanie nazwy takiej domeny przez telefon (lub maila: biuro@opony-swietochlowice.pl) nie będzie należało do najprzyjemniejszych.

Lepiej zatem promować swoją markę jaką jest firma Oponekso pod domeną oponekso.pl i pozycjonować ją na wiele fraz kluczowych.

DOMENY Z POLSKIMI ZNAKAMI

Czy warto rejestrowac domenę z polskimi znakami? Jeśli w nazwie twojej firmy / marki znajdują się polskie znaki diaktryczne to zdecydowanie powinieneś zarejestrować obie domeny (bez polskich znaków i z polskimi znakami), oraz zrobić przekierowanie jednej domeny na drugą.

Przykład:

Nazwa naszej marki: „Łebsajt„. Posiadamy domeny www.lebsajt.pl oraz www.łebsajt.pl. Dzięki temu konkurencja nie może nam „podkupić” domeny z literką „ł”, oraz co istotne podczas rozmowy z klientem możemy podać nazwę strony: łebsajt.pl i nie istotne czy klient wpisze w pasek adresu: łebsajt.pl czy lebsajt.pl zawsze trafi na naszą stronę.

Jeśli masz w nazwie marki / firmy polskie znaki zarejestruj domenę IDN jako opcję.

Czy wystarczy tylko domena z polskimi znakami? Raczej nie. Nie wszystkie strony internetowe, na których będziesz chciał promować swoją stronę obsługują zapis domeny IDN w formacie UNICODE i dlatego nasza domena z polskimi znakami może zostać wyświetlana w formacie ASCII. Co to oznacza?

domena z polskimi znakami

Jak widzimy powyżej nazwa domeny zapisana w formacie ASCII może być dla wielu myląca.

Jeśli masz wątpliwości jaką domenę wybrać, bądź też nie wiesz jak zarejestrować domenę – zapraszamy do kontaktu. Doradzimy w wyborze najlepszej nazwy, oraz wykonamy formalności za Ciebie.

Poprzedni artykuł

Zarabiasz na domenach? Nie przebijesz „Króla domen”.

 

Mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.